Rocaltrol je lék, který se podává zejména u onemocnění kostí. Účinnou složkou preparátu je sloučenina kalcitriol.

 

Princip: Kalcitriol je synteticky vyráběná forma vitaminu D, která má velkou biologickou aktivitu. Kalcitriol zlepšuje mineralizaci kostí a zvyšuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě.

 

Indikace: Rocaltrol se podává pacientům s nedostatkem vitaminu D a s chorobami, které jsou provázeny řídnutím kostí. Příkladem jsou nemocní s osteoporózou a hypoparatyreózou. Podle nových poznatků ovšem určitým nedostatkem vitaminu D trpíme v našich zeměpisných šířkách skoro všichni, zejména v zimních měsících*.

* Vitamin D jsme si schopni v našem organizmu vyrobit, ovšem je k tomu nutné sluneční záření dopadající na kůži. V letních měsících, pokud dostatečně chodíme ven, máme tedy vitaminu D relativně dostatek.

 

Podávání: Rocaltrol se vyrábí ve formě tobolek o síle 0,25 a 0,50 mikrogramů. Preparát je vhodné užívat pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře a běžná počáteční dávka u dospělého člověka je jednat tableta o síle 0,25 mikrokgramů denně.

 

Nežádoucí účinky: Vitaminem D se lze i předávkovat, proto je k dostání na lékařský předpis. Někdy může vyvolat trávící obtíže, jako je zácpa a plynatost a dlouhodobě vysoké dávky mohou způsobit hyperkalcémii (zvýšení koncentrace vápníku v krvi) se všemi jejími riziky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů