Ritalin je lék, který je využívaný v neurologii a v dětské psychiatrii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina methylfenidát.
 
Princip: Methylfenidát působí stimulačně na některé části centrálního nervového systému. Přesný mechanizmus účinku není zcela jasný, ale při užívání léku dochází u dětí ke zmírnění projevů některých poruch chování a u dospělých dochází ke zvýšení bdělosti.
 
 
Využití: Ritalin může být podáván některým dětem a dospívajícím s hyperaktivitou a poruchou pozornosti a koncentrace (tzv. ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder). O přesné indikaci musí nicméně rozhodnout odborník, ideálně dětský psychiatr. Kromě toho se popisuje pozitivní vliv Ritalinu u pacientů trpících narkolepsií.
 
 
Podávání: Ritalin v žádném případě nesmí být užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 10 miligramů. U dětí s ADHD se obvykle začíná dávkou 5 miligramů 1-2x denně a tato dávka se pod pravidelným dohledem lékaře postupně navyšuje. U pacientů s narkolepsií se běžná denní dávka pohybuje okolo 20-40 miligramů.
 
 
Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Ritalin celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, nespavosti, nervozity, bolestí hlavy a bušení srdce. Výjimkou nejsou ani změny psychiky, emoční labilita, neklid, podrážděnost, záchvaty úzkosti a další. Celá řada nežádoucích účinků si může vynutit předčasné vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů