Rhinocort Aqua [rinokort akva] je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina budesonid.

 

Princip: Budesonid patří mezi účinné kortikosteroidy. Tlumí zánětlivé procesy včetně těch alergických a při lokální aplikaci na sliznici oslabuje slizniční imunitní reakce.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Rhinocort Aqua je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu. Lék může mít podán jak při příznacích, tak při prevenci. Kromě toho lze lék využít v léčbě nosních polypů.

 

Podávání: Rhinocort Aqua se vyrábí v podobě nosního spreje a užíván by měl být pouze dle doporučení lékaře. Běžná dávka při obtížích jsou u dospělého člověka dva vstřiky do každé nosní dírky dvakrát denně. Léčbu se doporučuje omezit jenom na nezbytně dlouhou dobu.

 

Nevýhody: Rhinocort Aqua obsahuje kortikoid, což jsou sloučeniny, které nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze v malé dávce lokálně na sliznici, z níž se do krve vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) prakticky nikdy neobjevují. Nešlo by je nicméně vyloučit při nadměrné a dlouhodobé aplikaci léku. Místní účinek léku na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku může poškodit nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů