Reasec [reasek] je často užívaný lék, který patří mezi léky proti průjmu (antidiaroika). Obsahuje účinné sloučeniny atropin (jen velmi malé množství) a hydrochlorid difenoxylátu.

 

Princip: Účinné sloučeniny působí na střeva a výrazně snižují jejich pohyblivost. Tím je efektivně zpomalena střevní pasáž a odchod stolice.

 

Využití: Reasec je předepisován a podáván u silných akutních i chronických průjmů bez ohledu na jejich příčinu (tj. může jít o průjmy neinfekční i infekční). Velmi důležitou funkci může mít Reasec v léčbě příznaků syndromu krátkého střeva.

 

Podávání: Reasec se vyrábí ve formě tablet. Přípravek by neměl být užíván bez vědomí lékaře, protože může mít vážné nežádoucí účinky (viz níže). Běžná dávka u dospělého člověka jsou 1-3 tablety denně a v některých případech může být tato dávka dále navýšena.

 

Nevýhody: Není-li překročeno doporučené dávkování, jsou nežádoucí účinky poměrně vzácné a zahrnují trávicí obtíže (nevolnost, zácpa), motání hlavy, poruchy spánku a u některých lidí i úzkosti. Lék se v žádném případě nesmí podat pacientovi s podezřením na střevní neprůchodnost a samotný Reasec ve vyšších dávkách může střevní neprůchodnost sám způsobit (paralytický ileus). To je ostatně důvod, proč bychom s užíváním Reasecu měli být opatrní a nepříliš závažné akutní průjmy zvládnout bez něj.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů