Rasmussenova encefalitida je chronické zánětlivé neurologické onemocnění mozku, které se nejčastěji vyskytuje v dětském věku a způsobuje poměrně závažné příznaky. Choroba je naštěstí vzácná.

 

Příčiny

Přesná příčina vzniku nemoci není známá, histologické vyšetření mozku nemocných prokázalo, že v mozku dochází k zánětlivým změnám s výrazně zvýšeným počtem lymfocytů (typ bílých krvinek) v mozkové tkáni. Příčina zánětu není jasná, postižena bývá typicky pouze jedna polovina mozku a předpokládá se autoimunitní původ onemocnění. Nejčastěji postiženými jsou děti předškolního a časného školního věku.

 

 

Projevy

Typickými projevy jsou jednostranné neurologické poruchy, které postihují polovinu těla. Dominuje svalová slabostochrnutí svalů, poruchy citlivosti a poruchy zraku. Kromě toho se objevují opakované epileptické záchvaty a poruchy mentálních funkcí (poruchy učení). Akutní fáze onemocnění se zhoršením příznaků trvá několik měsíců, poté dochází ke zmírnění. U řady lidí nicméně zůstává trvalé poškození mozku s doživotními následky včetně demence.

 

 

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurolog, základem jsou klinické příznaky, EEG záznam svědčící pro epilepsii a vyšetření zobrazovací metodou jako je magnetická rezonance (CT vyšetření se v dětském věku moc neprovádí pro radiační zátěž), která ukáže nesouměrné zmenšení postižené části mozku.

 

 

Léčba

Prokázané onemocnění je obvykle léčeno ve specializovaném neurologickém centru, základem terapie jsou některá imunosupresiva jako jsou například kortikoidy. Ke kontrole a prevenci záchvatů se mohou podávat antiepileptika a někdy se dokonce provádí určité neurochirurgické zákroky. Po skončení akutní fáze nemoci je nutná dlouhodobá rehabilitace k minimalizaci následků.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů