Raloxifen je lék předepisovaný u obtíží souvisejících s osteoporózou a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina raloxifen.

Princip: Raloxifen moduluje estrogenové receptory – v některých tkáních účinkuje podobně jako estrogeny (kostní tkáň), v jiných naopak jejich účinek tlumí. Dodejme, že estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, jejichž koncentrace po přechodu klesá, což je jedním z důvodů vyššího rizika osteoporózy.


Využití: Přípravek Raloxifen je indikován u žen po menopauze k prevenci a léčbě kostních změn (řídnutí kostí) souvisejících s osteoporózou. Při užívání preparátu bylo popisováno zejména snížení počtu zlomenin obratlů.


Podávání: Preparát Raloxifen je vyráběn v podobě tablet o síle 60 miligramů a běžnou dávkou pro dospělou ženu je 1 tableta denně, terapie bývá spíše dlouhodobá. Přípravek by neměly užívat ženy před přechodem.


Nevýhody: Raloxifen může způsobit celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, návalů horka, bolestí hlavy, pocitu napnutí prsů, apod. U žen užívajících lék je o něco zvýšené riziko vzniku trombózy a plicní embolie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů