Quinsair je lék, který patří  mezi antibiotika, přesněji řečeno patří do skupiny fluorchinolonů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina levofloxacin.

Princip: Levofloxacin je účinné antibiotikum, které hubí celou řadu bakterií. Mechanizmus účinku spočívá v narušení některých bakteriálních enzymů, což vede k poruchám dělení bakteriálních buněk a k jejich zvýšenému odumírání.


Využití: Preparát Quinsair je indikován zejména u jedinců s cystickou fibrózou, kteří trpí chronickými zápaly plic způsobenými bakterií Pseudomonas aeruginosa.


Podávání: Quinsair se vyrábí v podobě roztoku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru. Běžná dávka přípravku je 240 miligramů léku 2x denně s intervalem mezi dávkami cca 12 hodin. Terapie probíhá v 28denních cyklech.


Nevýhody: O nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal zvláštní článek. U přípravku Quinsair se díky inhalačnímu podání vyskytují spíše lokální nežádoucí účinky, jako je kašel a chrapot. Vzácněji se objevily i příznaky jako je vykašlávání krve.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů