Quantiferon [kvantiferon] test se neprovádí běžně, je to však cenné vyšetření při podezření na tuberkulózu. Toto vyšetření provádí nejčastěji plicní lékaři, ale setkáváme se s ním i na interních odděleních.

 

Princip

Princip Quantiferon testu je zajímavý. Po kontaktu lidského těla s bakteriemi způsobujícími tuberkulózu (mykobakteria) se v krvi objeví bílé krvinky (přesněji řečeno lymfocyty), které jsou citlivé na antigeny* mykobakterií a po kontaktu s nimi produkují zánětlivé produkty, zejména tzv. interferon gama.

Vyšetřovanému člověku se tedy vezme krev a v laboratoři se k ní přidají antigeny mykobakterií. Pokud jsou v krvi přítomny zmíněné bílé krvinky citlivé na mykobakteria, lze ve vzorku krve po jisté době stanovit zvýšenou produkci uvedeného interferonu gama, jehož množství se dá změřit. Výsledek testu může být podle množství stanoveného interferonu gama jasně pozitivní, jasně negativní, nebo neurčitý.

* Antigeny jsou struktury na povrchu nebo uvnitř buněk, které mohou být rozpoznány imunitním systémem. Na podkladě rozpoznání antigenu mohou být spouštěny imunitní reakce.

 

Využití

Vyšetření využíváme tam, kde máme podezření na tuberkulózu, typicky u nemocných s nejasným ložiskem na rentgenu nebo na CT vyšetření plic s klinickými příznaky charakteristickými pro tuberkulózunoční pocení, váhový úbytek, opakovaně zvýšená teplota, apod. Vyšetření se hodí i u lidí, kteří nemají jasné známky tuberkulózy, kterým se však chystáme podat silná imunosupresiva. Pokud by měli v těle „schovanou“ neaktivní tuberkulózu a my jim imunosupresiva podali, mohla by se tuberkulóza aktivovat a zabít je. Quantiferon riziko této situace snižuje.

 

Odběr

Odběr vzorků žilní krve se provádí do speciálních zkumavek, které jsou odeslány do specializované laboratoře. Odběr nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, nemusí být nalačno.

 

Nevýhody

Quantiferon není zcela přesný, u některých pacientů může vyšetření skončit neurčitě. Neurčitý a falešně negativní výsledek je možný u nemocných s těžší poruchou imunity, jejichž bílé krvinky nejsou schopny na laboratorně podané antigeny správně zareagovat.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.quantiferon.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů