Prothiaden [protiaden] se řadí mezi psychiatrické léky a patří mezi antidepresiva (přesněji tzv. tricyklická antidepresiva). Účinnou složkou preparátu je sloučenina dosulepin.

 

Princip: Dosulepin ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Dosulepin brání zpětnému vychytávání neuromediátoru noradrenalinu a serotoninu a zvyšuje tak jejich množství v mozku. Tím dochází ke změnám v centrálním nervovém systému a ke zlepšení nálady.

 

Využití: Prothiaden se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, maniodepresivní psychóza, některé fobie, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další úzkostné poruchy. Velkou výhodou léku je, že nenarušuje intelekt léčeného.

 

Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Prothiaden se vyrábí v podobě tablet o síle 25 a 75 miligramů a běžná zahajovací dávka u dospělého je 25-50 miligramů a postupně se zvyšuje na 150-300 miligramů.

 

Nevýhody: Už ten fakt, že Prothiaden účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za 3-4 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů