Prontoflex je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ketoprofen.

 

Princip: Ketoprofen pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

Využití: Prontoflex se využívá v léčbě bolesti, zejména jedná-li se o bolesti svalů, záněty šlach, bolesti zad, podvrtnuté klouby apod. Obvyklou indikací podávání Prontoflexu jsou různé bolestivé pohmožděniny vzniklé při lehkých úrazech.

 

Podávání: Prontoflex existuje v podobě roztoku, který se pomocí spreje nanáší na kůži na postižená bolestivá místa. Běžná dávka pro dospělého člověka je 3-6 střiků 2-3x denně. Přípravek by neměl být podáván dětem, těhotným a kojícím ženám.

 

Nevýhody: Prontoflex může po nanesení na kůži způsobit lokální podráždění (vyrážka, zarudnutí, pálení a svědění kůže), neměl by přijít do kontaktu se sliznicemi a s očima.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů