Prolaps neboli výhřez dělohy je nepříjemným problémem žen vyššího věku. Stav může způsobovat řadu obtíží,  naštěstí je řešitelný gynekologickým operačním zákrokem.

 

Příčiny

Prolaps dělohy typicky nalézáme u žen po menopauze, hlavním rizikovým faktorem je oslabení svalů pánevního dna. Výskyt prolapsu je vyšší u žen s minimální fyzickou aktivitou, u obézních žen a u žen po mnohočetných porodech. Zvýšené riziko výhřezu dělohy je i u častého zvyšování nitrobřišního tlaku (nošení těžkých předmětů v práci, chronický kašel, chronická zácpa apod.).

 

Projevy

Žena může při prolapsu dělohy trpět pocity nepříjemného tlaku v podbřišku, udává se i pocit „sezení na míči“. Vyhřezlá děloha vypadá jako růžový útvar, který se vyklenuje z gynekologických cest. Velmi často je viditelný i čípek děložní, který je na vrcholu vyklenutého orgánu. Sestup dělohy může narušit i anatomii močových cest, které jsou v blízkém okolí gynekologického traktu, což způsobí časté močení nebo močovou inkontinenci.

 

Diagnostika

Prolaps dělohy je viditelný při gynekologickém vyšetření. Gynekolog si vyhřezlou dělohu může prohlédnout a zhodnotí tíži konkrétního nálezu.

 

Léčba

U méně závažných případů lze postupovat konzervativně bez operačního zákroku, základem jsou v takové situaci cviky na posílení pánevního svalstva (např. známé Kegelovy cviky). Z operačních zákroků je relativně často prováděná hysteropexe, kdy je děloha umístěna do správné polohy a následně připevněna k okolním strukturám pánve, typicky ke kosti křížové. V některých případech u jinak obtížně řešitelného problému u pacientek vyššího věku může být provedené i operační odstranění dělohy (hysterektomie).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthdirect.gov.au

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů