Přetržení šlachy je bolestivý stav, který je většinou léčen ortopedy. Bývá to nepříjemné zranění, které je obávané zejména profesionálními sportovci.

 

Příčiny: Svalové šlachy slouží jako úpony svalů ke kostem. K jejich přetržení může dojít při úrazech, nicméně častější je dlouhodobější necitlivé namáhání šlach. Nejvíce ohrožené jsou šlachy na končetinách, typickou obětí přetržení je Achillova šlacha. Riziko je vyšší u starších lidí, u lidí po aplikaci kortikoidů do oblasti šlachy, u nemocných s dnou a u netrénovaných jedinců, kteří jsou opakovaně vystavováni nepřiměřené fyzické aktivitě. Jde-li o takovou opakovanou nepřiměřenou zátěž, může být vlastní prasknutí šlachy předcházeno jejími opakovanými záněty.

 

Projevy: Přetržení šlachy může být vnímáno jako určité lupnutí, které je následováno bolestí a otokem místních tkání. V místě prasknutí se obvykle vytvoří podkožní modřina. Na dolní končetině může být bez ultrazvuku velmi těžké odlišit prasknutí šlachy od hluboké žilní trombózy. Kromě těchto obtíží dochází vcelku logicky k výpadku funkce svalu, jehož šlacha je vyřazená. To bývá vnímáno jako svalová slabost a neschopnost vykonat určité pohyby.

 

Diagnostika: Diagnózu určí ortoped na základě klinického vyšetření a neschopnosti pacienta využít určité postižené svaly. Zejména na dolních končetinách je z výše zmíněných příčin vhodné provést i ultrazvuk žil.

 

Léčba: V některých případech může lékař doporučit konzervativní (tj. nechirurgický) postup. Ten zahrnuje imobilizaci končetiny s postiženou šlachou a podávání nesteroidních protizánětlivých léků proti bolesti. V řadě případů je nicméně preferována chirurgická léčba, kdy je nutné najít přetrženou šlachu a spojit její konce. Po zákroku je nutný klid a postupná opatrná rehabilitace, která má předejít zkrácení odoperované šlachy.


Zdroje
https://www.hss.edu
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů