Ploché nohy jsou poměrně nepříjemným příznakem, který může mít řadu komplikací. Plochá noha znamená vymizení podélné a příčné nožní klenby. Celá ploska na postižené noze se tak dostává do kontaktu s podložkou.

 

Příčiny

1. Věk – Plochá noha je poměrně běžná v dětském věku, kdy ještě není zcela vytvořena podélná a příčná klenba. Stav se nicméně během dospívání vyvine do normálního stavu. K dalšímu vymizení klenby může dojít v dospělosti a ve stáří.

 

2. Zevní faktory – Mezi faktory zvyšující riziko vzniku plochých nohou se řadí nadměrná zátěž plosek a nekvalitní obuv.

 

3. Obezita – Plosky obézního člověka musí snášet zvýšenou zátěž a je vyšší šance, že dojde k degeneraci a kolapsu nožní klenby.

 

4. Cukrovka – Dlouhodobě probíhající cukrovka má na dolní končetiny velmi neblahý vliv. Kombinuje se poškození cév zrychleným procesem aterosklerózy a snadnější vznik polyneuropatie s poruchami citlivosti. Tyto faktory pak usnadňují zborcení nožní klenby a výsledný vznik ploché nohy je následně jednou z příčin rozvoje syndromu diabetické nohy.

 

5. Nedostatek vitaminu D – Nedostatek tohoto vitaminu snižuje pevnost kostí a nedostatečně pevné kosti nemusí udržet správný prohnutý tvar nožní klenby.

 

6. Těhotenství – U žen v těhotenství mohou ploché nohy vzniknou jako kombinace vyšší zátěže při zvýšené váze a hormonálních změn, které ovlivní pevnost některých složek pojivové tkáně ve smyslu vyšší elasticity.

 

7. Poruchy pojiva – Některé vrozené poruchy pojiva znamenají narušení pojivového aparátu včetně nedostatečné funkce vazů a šlach, které napomáhají udržovat nožní klenbu. Mezi takové poruchy patří Marfanův syndrom a Ehlers-Danlosův syndrom.

 

Projevy a terapie

U dospělých se ploché nohy neřeší, pokud nezpůsobují žádné obtíže. Pokud vedou k nepříjemným symptomům (bolesti nohou), pak se situace řeší rehabilitačními cvičeními, správným zatěžováním nohou a používáním speciálních ortopedických vložek do bot. Velmi vzácně se sahá k chirurgickému řešení cílenému na rekonstrukci nožní klenby.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů