Pleumolysin je lék předepisovaný u infekcí dýchacích cest. Jde o kombinovaný preparát, mezi jehož účinné složky patří kodein a bylinné extrakty (např. tymiánový extrakt, pomerančové silice a omějová tinktura).

 

Princip: Kodein působí tlumivě na centrum kašle v mozku a snižuje nepříjemný suchý dráždivý kašel. Další rostlinné sloučeniny přítomné v preparátu pomáhají rozpuštění hlenů a usnadňují jejich odkašlání.

 

Využití: Pleumolysin podáváme u infekcí horních cest dýchacích, které obtěžují nemocného kašlem a zahleněním. Přípravek má spíše podpůrný efekt, u bakteriálních infekcí jej lze kombinovat s antibiotickou terapií.

 

Podávání: Pleumolysin se vyrábí v podobě alkoholového roztoku a užívá se pouze na doporučení lékaře. Běžnou dávkou u dospělého člověka je 10 kapek každé 2-3 hodiny. Lék by neměl být užíván déle než po 7 dnů.

 

Nevýhody: Pleumolysin nemívá výrazné vedlejší účinky, je-li dodrženo doporučené dávkování. Kodeinové preparáty mohou být návykové, a proto by neměly být podávány dlouhodobě. Při užívání nelze teoreticky vyloučit vznik alergické reakce, to však platí pro každý lék.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů