Plenadren je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Účinnou složkou přípravku je sloučenina hydrokortison.

 

Princip: Hydrokortison může pomoci nahradit nedostatek vlastních glukokortikoidů, ve vyšších dávkách tlumí imunitní reakce a působí protizánětlivě.

 

Využití: Plenadren se využívá při nedostatečné funkci nadledvin, kdy má postižený jedinec nedostatek svých vlastních glukokortikoidních hormonů. Příkladem takového stavu je např. Addisonova choroba, stavy po operacích nadledvin apod.

 

Podávání: Plenadren se vyrábí v podobě tablet o síle 5 a 20 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je většinou 20-30 miligramů denně. Aby se užívání blížilo fyziologickému uvolňování kortikoidních hormonů z nadledvin, měl by se lék užívat ráno. Podávání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Plenadren při dodržení doporučených dávek nemívá zásadní vedlejší účinky. V případě vyšších dávek podávaných po dlouhou dobu nelze nicméně vyloučit vznik celého souboru vedlejších účinků typických pro kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů