Piracetam je oblíbený preparát, který se řadí mezi nootropika, tj. léky podporující mozkové funkce. Jeho účinná sloučenina se jmenuje stejně – piracetam.

 

Princip: Piracetam zlepšuje průtok krve mozkem, mění mozkový metabolizmus a ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami) Díky tomu může lék zlepšit funkci mozku v oblasti bdělosti, učení se nových informací a paměti.

 

Využití: Preparát má poměrně široké využití, užívá se v případech, kdy chceme zlepšit mozkové funkce, zejména paměť. Z chorobných stavů jej lze užít například u poruch paměti a u demence (např. Alzheimerova nemoc, alkoholová demence apod.), jako doplňkový lék u organického psychosyndromu a v rámci celkové rehabilitace po mozkových příhodách.

 

Podávání: Piracetam se vyrábí ve formě 800 a 1200 miligramových tablet. Dávkování je různé, ale většinou se pohybuje pod 5 gramy přípravku denně. Lék je volně prodejný a lze jej tedy užívat bez lékařského předpisu.

 

Výhody: Volná dostupnost léku a minimum nežádoucích účinků z něj činí relativně úspěšný preparát.

 

Nevýhody: Účinek piracetamu je i přes jeho oblíbenost poněkud sporný a je otázkou, do jaké míry jde o vlastní efekt léku, a do jaké míry jde o placebo-efekt. Vzhledem ke zlepšení prokrvení mozku by přípravek neměli užívat pacienti s krvácením do mozku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů