Petechie znamená výsev velice drobných prokrvácených míst v kůži (hemoragie), která vypadají jako rudofialové tečkování kůže. Příčina těchto výronů může být pestrá, ale v zásadě se vždy jedná o narušení celistvosti drobných podkožních krevních cév (tzv. kapiláry).

 

Příčiny

1. Fyzikální příčiny – Působení mechanických sil (úder, tlak aj.), silného přetlaku nebo podtlaku, to vše může poškodit krevní cévky pod kůži a způsobit výsev petechií v dané oblasti. Obličejové petechie mohou vzniknout při místním zvýšení tlaku během usilovného zvracení, při kašli, nebo při tlačení během porodu. Z násilných činů jsou petechie hlavy často přítomné po škrcení.

 

2. Infekční choroby – Vznik petechií může doprovázet řadu infekcí a poměrně často jsou petechie přítomné u těžkých septických stavů. U dětí se může jednat i o banální virózy, vždy však musíme myslet na petechie dolních končetin typické pro nebezpečnou meningokokovou infekci. Petechie bývají popisovány i u infekční endokarditidy, infekční mononukleózy a spály.

 

3. Nedostatek krevních destiček nebo jejich nedostatečná funkce – Většina onemocnění spojená s poruchami tvorby krevních destiček, nebo s jejich zvýšeným rozpadem zvyšuje riziko krvácení z malých cévek, které se projeví jako petechie. Do této skupiny patří zejména hematologické choroby (leukémie, lymfomy, idiopatická trombocytopenická purpura, aplastická anémie a mnohé, mnohé další). Z nemocí způsobujících poruchu funkce krevních destiček jmenujme například Von Willebrandovu chorobu.

 

4. Nedostatek vitaminu C – Lidé s chronickým nedostatkem tohoto důležitého vitaminu mají málo pevné krevní cévy a riziko vzniku petechií je u nich vyšší.

 

5. Léky na ředění krve - Některé léky ovlivňující funkci krevních destiček mohou ve vyšších dávkách způsobit vznik petechií, tyto léky se odborně označují jako antiagregační léky (například kyselina acetylsalicylová - Aspirin, Anopyrin, Godasal apod.).

 

6. Vaskulitidy – Toto jsou naštěstí poměrně vzácná autoimunitní onemocnění, kdy náš vlastní imunitní systém poškozuje krevní cévy zánětlivým procesem a narušuje jejich integritu. Příznaky mohou být různé a vznik petechií je pouze jedním z mnoha možných projevů systémových vaskulitid. Typickým příkladem je Henoch-Schönleinova purpura.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů