Parvaxor je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny - atorvastatin a perindopril.
 
Princip: Atorvastatin (patří mezi statiny) pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu, čímž snižuje jeho hladinu v krvi a brání procesu aterosklerózy. Perindopril (patří mezi ACE-Inhibitory) zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku.


Využití: Preparát Parvaxor má smysl u pacientů, kteří užívají (nebo by měli užívat) obě zmíněné sloučeniny. Díky jejich přítomnosti v jednom preparátu odpadá nutnost brát více tablet a to zlepšuje ochotu pacienta k pravidelnému užívání léku. Typickým uživatelem je člověk s vysokým tlakem a vysokým cholesterolem.


Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí lék nesmí být užíván. Parvaxor se vyrábí v podobě tablet o různých silách. Nejslabší forma je 10/5 miligramů (10 mg atorvastatinu + 5 mg perindoprilu) a nejsilnější forma je 40/10 miligramů (40 mg atorvastatinu + 10 mg perindoprilu). Běžnou dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta denně.
 
 
Nevýhody: U přípravku Parvaxor se mohou vyskytnout nežádoucí účinky obou přítomných sloučenin. Atorvastatin může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Z toho důvodu by po nasazení preparátu do medikace měly být pacientovi s odstupem několika týdnů zkontrolovány jaterní testy a koncentrace kreatinkinázy (enzym uvolňující se při poškození svalů) v krvi. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno vyšetřit kreatinkinázu ihned. Perindopril může způsobit přílišné snížení krevního tlaku. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů