Palonosetron je lék, který patří mezi setrony, což jsou velmi efektivní léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina palonosetron.

 

Princip: Palonosetron účinně blokuje určitý podtyp serotoninových receptorů v mozku a tím blokuje pocit nevolnosti a tlumí zvracivý reflex. Přesný mechanizmus účinku nicméně stále není zcela jasný.

 

Využití: Preparát Palonosetron používáme u pacientů tam, kde chceme utlumit pocit nevolnosti a zvracení. Vzhledem k jeho síle je zřejmě nejčastější indikací léčba nádorových onemocnění (chemoterapie).

 

Podávání: Preparát Palonosetron smí být podán jen na doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve formě roztoku určeného k nitrožilnímu podání. Běžná dávka u dospělého člověka je 250 mikrogramů a bývá aplikována asi 30 minut před podáním chemoterapie.

 

Nevýhody: Preparát Palonosetron nemá většinou zásadní nevýhody, někdy byly po jeho podání hlášeny nespecifické obtíže jako bolesti hlavy, pocity horkosti, bolesti na hrudi a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů