Oxazepam je lékem ze skupiny benzodiazepinů a jeho účinnou sloučeninou je stejnojmenná látka oxazepam.

 

Princip: Oxazepam ovlivňuje rovnováhu mezi neurotransmitery, což jsou chemické sloučeniny řídící šíření vzruchů mezi nervovými buňkami v mozku. Konkrétně oxazepam (a ostatní benzodiezapiny) posilují vliv neurotransmiteru GABA (gama-aminomáselná kyselina), který má tlumivý vliv. Tím se také vysvětluje zklidňující a svalstvo uvolňující účinek léku. Oxazepam má středně dlouhou dobu působení.

 

Využití: Oxazepam je používaný u úzkostných stavů spojených s nervozitou a u nespavosti při úzkostech. Z vyloženě psychiatrických stavů jej lze užít u panické poruchy a fóbií. Lék tlumí nervový systém, uklidňuje a lehce uspává.

 

Podávání: Záleží vždy na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Oxazepam se vyrábí ve formě 10 miligramových tablet. Většinou dávka u dospělých nepřesahuje 3 tablety denně, v případě nespavosti se podává jedna tableta na noc.

 

Nevýhody: Dlouhodobé užívání benzodiezapinů může vést k závislosti, předávkování těmito preparáty může způsobit vážnější poruchu vědomí s utlumením dechového centra. Zásadně se nedoporučuje kombinovat Oxazepam s alkoholem (a dalšími návykovými látkami), který může jeho účinky nepředvídatelně zvyšovat a dále se nedoporučuje podávání benzodiazepinů pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů