Otrava yperitem není naštěstí věc, se kterou bychom se v dnešní době setkali, šlo nicméně o neblahý průvodní jev některých vojenských konfliktů.
 
Příčiny: Yperit je agresivní plynná látka, která poškozuje kůži a sliznice. Yperit byl ve větším měřítku poprvé použit za první světové války (jméno dostal podle města Ypres), což je všeobecně známé. O něco méně známý fakt je, že yperit byl spolu s dalšími bojovými plyny využíván iráckou armádou ve válce Irák-Irán v 80. letech minulého století a v iráckých útocích proti kurdským civilistům.

Yperit je výrazně těžší než vzduch a je netěkavý. První fakt znamená, že yperit se drží při zemi a dobře proniká do zákopů. Druhý fakt je nepříjemný pro obě bojující strany – yperit se rychle nerozptýlí a zůstává v místě jeho rozprášení. To znamená, že vojáci (a civilisté) postižené strany jsou vystaveni plynu déle, na druhou stranu však vyvstává i problém pro útočníka. Má-li mít použití bojového plynu taktický efekt, musí být následováno časným pozemním útokem vedeným do místa jeho použití. V případě yperitu mohou být v takovém případě postiženi plynem i vojáci útočníka. Dalším problémem je riziko nepředvídatelného šíření yperitu silnějším větrem. Z toho důvodu Iráčané začali dávat přednost těkavým a nestabilním bojovým plynům, které se po použití rychle rozptýlily, a útočící jednotky tak vlastním plynem nebyly ohroženy.
 

Projevy: Slovo otrava není u yperitu ten správný termín. Plyn zapáchající po česneku se dostává do organizmu kůži i sliznicemi, velmi nepříjemný je průnik do dýchacích cest. Plyn sám působí dráždivě a štiplavě, ale maximum účinků se objeví až do několika hodin po kontaktu s plynem. Ten je vysoce agresivní, narušuje buněčné dělení a poškozuje kůži a sliznice se vznikem chemických popálenin s puchýři. Nejnebezpečnější je poškození sliznic dolních cest dýchacích, které může vyústit v edém plic se selháním dýchací soustavy a se smrtí.
 
 
Terapie: Terapie je komplexní. Postižení kůže se léčí podobně jako jiné formy popálenin. Jinak je léčba spíše podpůrná a zahrnuje terapii bolesti a léčbu selhávání dýchací soustavy. I přes včasnou pomoc je nicméně procento mrtvých vysoké a přeživší mívají doživotní následky. Vzhledem k trýznivé smrti otrávených je použití yperitu (a ostatních bojových plynů) vcelku pochopitelně zakázáno Ženevskými konvencemi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů