Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) je drobná rostlina, která roste spíše v lesích, protože nemá ráda přímé slunce. Rostlina má podobu stonku, na jehož konci vyrůstají čtyři listy svírající mezi sebou úhel cca devadesáti stupňů. Uprostřed listů se pak nachází plod tmavě fialové barvy, který může dosahovat velikosti velké borůvky. Rostlina kvete a dává růst plodu na jaře a začátkem léta, v červenci a srpnu ji už většinou nenajdeme.

 

Příčiny: Zmíněný plod je prudce jedovatý, obsahuje řadu vysoce toxických látek. Jeho nebezpečnost spočívá v určité podobnosti s borůvkou. Dospělý člověk rozdíl snadno pozná, ale dítě se otrávit může. Naštěstí je rostlina málo častá a plod chutná velmi nepříjemně, takže je včas vyplivnut.

Vraní oko čtyřlisté

 

Projevy: Otrava se projevuje poměrně rychle vzniklou nevolností, zvracením a případně i průjmem. Otrávení lidé mívají zúžené zornice. Vysoké dávky toxinů mohou způsobit poruchy vědomí a smrt.

 

Diagnostika: Diagnózu určíme tehdy, pokud víme, že dotyčný člověk spolkl plod vraního oka. Jinak je prakticky nemožné na tuto diagnózu pomýšlet.

 

Léčba: V časné fázi po spolknutí lze vyvolat zvracení a-nebo ještě lépe provést výplach žaludku s podáním vyšších dávek živočišného uhlí, což má snížit riziko vstřebání toxických látek z plodu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů