Organofosfáty jsou sloučeniny, které se vcelku běžně používají v zemědělství (pesticidy a insekticidy) a průmyslové výrobě, kromě toho však mají potenciál jako nebezpečné bojové látky (bojové prostředky jako je sarin, tabun).

 

Příčiny

K otravě dochází nejčastěji nešťastnou náhodou při práci v zemědělství, organofosfáty mohou být vdechnuty, požity a pronikají i přes kůži. Výjimkou z těchto nešťastných náhod byl záměrný teroristický útok, který provedla sekta Óm šinrikjó v tokijském metru, kdy byl použit plynný sarin. Bilance útoku byla „naštěstí jen“ 13 mrtvých, ale tisíce lidí bylo otrávených. Molekula organofosfátu v sobě kombinuje organickou sloučeninu a fosfát. Organofosfáty patří mezi nervově paralytické látky, které dokáží zablokovat důležitý enzym známý jako acetylcholinesteráza. Acetylcholinesteráza má za normálních okolností odbourávat sloučeninu acetylcholin, která je důležitým neuromediátorem* a kromě toho umožňuje přenos vzruchů z nervových buněk na svalová vlákna. Nadbytek acetylcholinu, který není odbouráván zmíněným enzymem, pak způsobuje vlastní projevy otravy. 

 

* Neuromediátory přenáší informace mezi nervovými buňkami v mozku a míše.

 

 

Projevy

Ovlivněny jsou v podstatě všechny orgánové systém, což je dáno velkou důležitostí acetylcholinu pro lidský organizmus. Objevuje se nadměrné slinění a pocení, bolesti hlavy, zúžení zornic, svalová slabost, křeče, dušnost a zpomalení srdeční frekvence. Z trávicích obtíží se objevuje zvracení a průjmy. Nejzávažnější je těžké poškození nervového systému, které může způsobit zmatenost, epileptické záchvaty a v některých případech bezvědomí a smrt.

 

 

Diagnostika

Na otravu lze pomýšlet u jedince, který má výše zmíněné příznaky a ví se o něm, že pracuje s organofosfáty, případně jsou přímo známé okolnosti otravy.

 

 

Léčba

Jako protilátka se používá sloučenina Atropin, která celkově blokuje účinek acetylcholinu na organizmus. Kromě toho je léčba symptomatická a má za úkol udržet funkční kardiovaskulární systém (kyslík, infuze, podpora srdeční činnosti, případně podpora ventilace). Hospitalizace na monitorovaném lůžku intenzivního oddělení je většinou standardem.


Zdroje
https://www.openanesthesia.org
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů