Sloučenina nikotin je všeobecně známá, protože se nachází v cigaretách a je významným důvodem vzniku závislosti na tabákových výrobcích. Jistě bych však řadu lidí nenapadlo, že nikotinem se dá regulérně otrávit a to dokonce se smrtelnými následky.

 

Příčiny

Z cigaretového kouře se do těla dostane velmi malé množství nikotinu, rizikem je spíše spolknutí tabákových výrobků jakožto nehoda u malých dětí. Příznaky otravy se mohou objevit už po požití desítek miligramů nikotinu, což je obsah několika průměrně silných cigaret.

K otravě může samozřejmě dojít i při extrémně silném kouření tabákových výrobků, ale to je spíše rarita. V rámci odvykání kouření může způsobit závažnou otravu použití příliš mnoha "odvykacích" kožních náplastí, které do organizmu uvolňují nikotin přes kůži.

 

Projevy

U otráveného jedince se nejprve projevuje stimulační efekt nikotinu, který zahrnuje neklid, nervozitu, úzkost, třes končetin, zvýšený krevní tlak, bledost, bolesti hlavy a bušení srdce. Objevit se mohou epileptické záchvaty a trávicí obtíže, jako je zvýšené slinění, nevolnost, zvracení a průjem. Při vážné otravě postupně dojde k celkovému útlumu, poruše vědomí a někdy až ke smrti.

 

Diagnostika

K diagnóze musíme mít zejména podezření, tj. informace o náhodném či záměrném požití produktů obsahujících nikotin. Kromě přítomnosti klinických příznaků si pak podezření lze ověřit zjištěním koncentrace nikotinu v krvi nebo v moči, tato vyšetření se však provádí jen ve specializovaných biochemických laboratořích.

 

Léčba

Neexistuje efektivní léčba. Pokud došlo k požití nikotinu trávicím traktem před krátkou dobou, lze vypláchnout žaludek a podat živočišné uhlí. Očištění krve dialýzou bohužel v tomto případě nefunguje a nikotin z těla neodstraní. Z toho důvodu je jinak léčba symptomatická a má za cíl udržet nemocného naživu, dokud příznaky nepominou. Někdy je nutné podávání antiepileptik a zajištění dočasné umělé plicní ventilace.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů