Otezla patří mezi méně známá imunosupresiva. Využívá se v terapii některých autoimunitních nemocí a účinnou složkou preparátu je sloučenina apremilast.

 

Princip: Apremilast dokáže tlumit aktivitu enzymu fosfodiesterázy-4 (PDE4). To má za následek oslabení buněčné i látkové zánětlivé imunitní odpovědi organizmu.

 

Využití: Otezla se podává u některých forem lupénky (psoriáza) a kloubního postižení souvisejícího s touto chorobou (psoriatická artritida). Většinou se nejedná o lék první volby a je nasazován spíše při nedostatečném efektu jiných imunosupresiv (nebo při jejich kontraindikaci).

 

Podávání: Otezla se vyrábí v podobě tablet o síle 10-30 miligramů. Léčba se u dospělých lidí zahajuje úvodní dávkou 10 miligramů denně, která se postupně navyšuje až na cílovou dávku 30 miligramů 2x denně. Lék smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o zkušeného revmatologa.

 

Nevýhody: Otezla může způsobit trávicí potíže (nevolnost, průjmy), bolesti hlavy a zvýšení rizika vzniku infekcí dýchacích cest.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů