Ostruha na patě je poměrně častým problémem, s nímž lidé navštěvují ortopedické ambulance. Přesněji řečeno jde o kostní výběžek, který vyrůstá z patní kosti a tím připomíná jezdeckou ostruhu.

 

Příčiny: Vznik ostruhy většinou souvisí s přetěžováním paty a nošením těsné obuvi. Trvající zatížení a tlak postupně působí ukládání vápníku, tvorbu kostní hmoty a tím vznik a růst zobáčku ostruhy.

 

Projevy: Ostruha způsobuje bolesti nohy v místě paty, která se zhoršuje při zátěži. V klidu bolest vymizí, ale o to horší je při zahájení dalšího pohybu. Potíže bývají nejhorší ráno, když se člověk postaví na nohy. Chůze v obuvi a běh mohou být nepříjemné až zcela vyloučené.

 

Diagnostika: V případě potíží lze ostruhu jednoduše najít pomocí rentgenového vyšetření postižené paty.

 

LéčbaLéky na bolest a nesteroidní protizánětlivé léky mohou zmírnit obtíže, ale již vytvořená ostruha nezmizí. V terapii se poměrně běžně provádí opakované ozařování ostruhy. Moderní léčbou je tzv. rázová vlna, kdy je tkáň ostruhy postupně ničena pomocí zvukové vlny o vysoké energii. Léčba rázovou vlnou může chvíli trochu bolet, ale na druhou stranu znamená nulovou radiační zátěž. Jako součást terapie je vhodná rehabilitace správné chůze a používání ortopedických vložek do bot, které upravují zatížení paty.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů