Ornibel patří mezi kombinované preparáty hormonální antikoncepce. Jeho účinnými látkami jsou sloučeniny ethinylestradiol (patří mezi syntetické estrogeny) a etonogestrel (patří mezi syntetické gestageny).

 

Princip: Pravidelné podávání syntetického estrogenu a progesteronu působí komplexně na snížení pravděpodobnosti početí. Uplatňuje se zejména vliv preparátu na zablokování ovulace a na změnu charakteru děložního sekretu, který zhoustne a stane se neprostupným pro spermie.

 

Využití: Základním důvodem pravidelné aplikace přípravku Ornibel je zabránění nechtěnému otěhotnění.

 

Podávání: Ornibel není klasický lék, vyrábí se v podobě vaginálního kroužku, který se zasune do pochvy. Účinné hormony se z kroužku postupně uvolňují a účinkují cca 3 týdny. Po této době se má preparát vyměnit.

 

Nevýhody: Hormonální antikoncepce může mít celou řadu nevýhod a rizik, kterým je věnován tento článek. Z pohledu internisty je nejzávažnějším rizikem uživatelek hormonální antikoncepce nepochybně hluboká žilní trombóza a plicní embolie. Hormonální antikoncepce může být proto smrtelně nebezpečná pro kuřačky a pro ženy s vrozenými srážlivými stavy (např. Leidenská mutace).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů