Orlistat je jedním z léků na snížení hmotnosti. Na rozdíl od jiných léčiv není na lékařský předpis a nijak neovlivňuje chuť k jídlu. Jeho užívání vyžaduje jistou spolupráci ze strany pacienta ve smyslu dodržování zdravé výživy.

 

Obecné informace: Účinná sloučenina preparátu se jmenuje taktéž orlistat. Orlistat blokuje v trávícím traktu některé enzymy vstřebávající tuky a tím sníží asi o čtvrtinu množství vstřebaných tuků. Velkou výhodou je, že orlistat nepůsobí na centrální nervový systém, čímž odpadá řada nežádoucích účinků. Kromě toho se orlistat prakticky nevstřebává z trávícího traktu.


 

Indikace: Orlistat může pomoci redukovat váhu pacientům s obezitou a tím snižovat potenciální rizika kardiovaskulárních onemocnění. Orlistat by měl být nasazen u pacienta, který se začal zdravě stravovat a dostatečně pohybovat, a přesto nehubne.

 

 

Nežádoucí účinky: Dodržování diety je u orlistatu zásadní a a nežádoucí účinky na něm do značné míry závisí. Pokud by pacient přijímal nadměrné množství tuků v potravě, tak se jejich část nestráví a odchází se stolicí. Toto nadměrné množství může vést ke změně barvy a konzistence stolice – stolice se stává mastnou a žlutou a může mít průjmový charakter. Mohou se objevit i další potíže, jako je plynatost a křeče břicha. Obtíže se mohou objevit u každého uživatele, nicméně opakuji, že nadměrný přísun tuků v potravě riziko nežádoucích účinků zvyšuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů