Olynth je volně prodejný preparát, který je často užíván u zánětů dutiny nosní. Účinnou látkou je sloučenina xylometazolin (přesněji xylometazolin-hydrochlorid).

 

Princip: Xylometazolin můžeme označit jako dekongestant (dekongescens), což znamená, že snižuje otok sliznic. Xylometazolin účinkuje po lokální aplikaci na cévy ve sliznici, způsobí jejich zúžení a to postupně vede k ztlumení otoku. Při častých opakovaných aplikacích efekt sloučeniny postupně klesá.

 

Využití: Olynth obvykle užíváme při pocitu ucpaného nosu, který je způsoben otokem nosní sliznice dutiny nosní. Nejčastějšími indikacemi jsou infekční rýma, alergická rýma a zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

 

Podávání: Olynth se vyrábí v podobě roztoku, který se do nosu vstřikuje pomocí speciálního aplikátoru. Obvyklá dávka je jeden vstřik do obou nosních dírek několikrát denně, nedoporučuje se však použít preparát více než třikrát za den. Častější užívání snižuje efekt přípravku a naopak zvyšuje výskyt vedlejších účinků. Olynth existuje v podobě nosních kapek, které jsou určeny malým dětem. Zmínit je vhodné i Olynth HA, který kromě xylometazolinu obsahuje i hyaluronát ke zvlhčení nosní sliznice.

 

Nevýhody: Olynth obvykle nemá žádné výrazné vedlejší účinky kromě lehkého pálení v nose po aplikaci. Při dlouhodobém užívání může dojít k vysušení nosní sliznice (u preparátu Olynth HA je riziko nižší) a roste riziko krvácení z nosu. Velice vzácně může xylometazolin vstřebaný do krve u uživatele vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů