Odvykání kouření není snadné, přeci jen jde o závislost na návykové látce. Závislost je částečně psychická a částečně fyzická, kromě celé řady škodlivých látek obsahují cigarety sloučeninu nikotin, která stimuluje centrální nervový systém a z velké míry závislost způsobuje.

 

Vlastní rozhodnutí: Skutečně myšlené rozhodnutí přestat kouřit je základem. Bez něj je každé odvykání prakticky nemožné a pokusy o něj skončí nevyhnutelně neúspěšně. Rozhodnutí je vhodné si rozumově podložit a argumentů je více než dost – kromě velmi závažných zdravotních komplikací spojených s kouřením včetně řady typů rakoviny, zde hraje podstatnou roli finanční otázka a pochopitelně i zdraví lidí v kuřákově okolí. O negativech kouření si můžete blíže přečíst v příslušném textu.

Je-li člověk pevně rozhodnut, je vhodné stanovit si pevný plán s konkrétním datem, kdy kouřit přestane, a pomoci mu v tom může i praktický lékař. Ten může nejen psychicky podpořit a přispět dobrou radou, ale může doporučit i některé léky, které pacientovi pomohou závislost překonat.

Při odvykání kouření musí každý počítat s abstinenčními příznaky - s nepříjemnými pocity, nervozitou, stresem, neklidem a zvýšením chuti k jídlu, což si většinou vyžádá i přírůstek na váze. Už z toho důvodu je vhodné si najít další činnosti, zejména spojené s fyzickou aktivitou. Ty přinesou psychické uvolnění a zabrání nárůstu tělesné hmotnosti.

 

Léky a jiné sloučeniny:

1. Nikotinové preparáty – Je jich celá řada typů v různých formách. Existují bonbóny, žvýkačky, náplasti, inhalátory, apod. Společné mají to, že obsahují nikotin a pomáhají tak tlumit fyzickou závislost na cigaretách tím, že dodávají onu návykovou látku. Mezi známé značky patří například Nicorette a Niquitin. Preparáty s nikotinem jsou volně prodejné. Dodejme, že při výrazném překročení povolené dávky se lze nikotinem otrávit.

2. Champix – Tento moderní byl na lékařský předpis a věnoval jsem mu samostatný článek. Jeho účinná látka vareniklin má na mozek podobné účinky jako nikotin, na druhou stranu působí proti nikotinu v cigaretách. Člověk tak má po Champixu pocit úlevy, a přesto postupně ztrácí požitek z cigaret. Aktuálně (2024) je bohužel Champix stažený z lékáren a není dostupný.

3. Defumoxan - Pokud je mi známo, jedná se aktuálně (2024) o jediný lék určený k odvykání kouření v ČR. Je volně prodejný a jeho účinnou látkou je rostlinný alkaloid cytisin.

4. Některá antidepresiva – V léčbě závislosti na cigaretách se využívá sloučenina bupropion, která v mozku působí na neuromediátory (tj. sloučeniny přenášející vzruchy mezi neurony) noradrenalin a dopamin. Mezi léčiva obsahující bupropion patří například lék Wellbutrin. Léky této skupiny jsou k dostání pouze na lékařský předpis.Zdroje
https://www.bezcigaret.cz
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů