Nortrilen se řadí mezi známé psychiatrické léky, přesněji řečeno patří mezi antidepresiva (druhá generace tricyklických antidepresiv). Účinnou složkou preparátu je sloučenina nortriptylin.

 

Princip: Nortriptylin ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Nortriptylin brání zpětnému vychytávání neuromediátoru noradrenalinu a serotoninu a zvyšuje tak jejich množství v mozku. Tím dochází ke změnám v centrálním nervovém systému a ke zlepšení nálady.
 
 
Využití: Nortrilen se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese a depresivní epizody u maniodepresivní psychózy.
 
 
Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Nortrilen se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů a běžná zahajovací dávka u dospělého člověka je 1 tableta denně. Pod dohledem psychiatra se dle účinku může tato dávka postupně dále navyšovat.
 
 
Nevýhody: Už ten fakt, že Nortrilen účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků, která jsou pro skupinu tricyklických antidepresiv poměrně typické. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za 3-4 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře nebo kombinace s alkoholem, či jinými návykovými látkami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů