Nitrepress je preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina nitrendipin.

 

Princip: Nitrendipin má vliv na hladkou svalovinu cév a uvolňuje ji, čímž cévy rozšíří. Snižuje se tak cévní odpor a klesá krevní tlak.

 

Využití: Nitrepress je účinný v léčbě vysokého tlaku, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře, nicméně většinou podáváme 1-2 tablety o síle 10 miligramů denně. Maximální dávka jsou dvě 20 miligramové tablety denně.

 

Nevýhody: Preparát by se neměl podávat pacientům v akutním srdečním selhání a u některých významných chlopenních vad. Může způsobovat bolesti hlavy a typickým nežádoucím účinkem Nitrepressu a jemu podobných léků jsou pak otoky dolních končetin. Při jejich objevení se musí dávka preparátu ponížit nebo zcela vysadit. Předávkování lékem nebo při kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku se slabostí a možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů