Niquitin je volně prodejný přípravek, který se využívá při odvykání kouření. Účinnou složkou preparátu je sloučenina nikotin.

 

Princip: Nikotin je přítomný i v cigaretách a je důležitým faktorem vytvoření závislosti na kouření. Pokud nikotin dodáváme takto uměle, sníží se chuť na kouření cigaret.

 

Využití: Niquitin se využívá při odvykání kouření. Díky nikotinu přítomném v přípravku se neobjevují příznaky z jeho vysazení a je vyšší šance, že se povede s kouřením přestat, nebo alespoň snížit množství cigaret.

 

Podávání: Niquitin se vyrábí v podobě kožních náplastí o síle 7-21 miligramů, žvýkaček o síle 2-4 miligramy, pastilek o síle 1,5-5 miligramů a speciálního filmu rozpustného v ústech o síle 2,5 miligramu. Běžná úvodní dávka je značně individuální a záleží na síle závislosti a na konkrétním typu přípravku. Vždy je nutné pečlivě prostudovat příbalové letáky a řídit se maximální doporučenou dávkou.

 

Nevýhody: Niquitin může způsobit bolesti hlavy, bušení srdce, trávicí obtíže a další příznaky. Znovu opakuji, že je nutné dodržovat doporučené dávky, protože jinak se snadno lze nikotinem předávkovat.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů