Neotigason je lék, který je někdy předepisovaný u pacientů s některými kožními onemocněními. Nejde o běžně užívaný lék, jeho účinnou složkou je sloučenina acitretin (etretin).

 

Princip: Acitretin je synteticky vyráběná sloučenina, která má silný vliv na množení a vyzrávání buněk pokožky. Kromě toho acitretin ovlivňuje proces rohovatění kůže a imunitní procesy v organizmu.

 

Využití: Neotigason je kožními lékař využíván u některých onemocnění, které se projevují poruchami rohovatění kůže. Může jít o některé těžké formy lupénky, keratodermie, ichtyózy, lichen ruber planus apod.

 

Podávání: Neotigason smí být užíván pouze dle přesného doporučení zkušeného kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tobolek o síle 10 a 25 miligramů a běžná denní dávka pro dospělého člověka je 25-30 miligramů.

 

Nevýhody: Podávání přípravku může způsobit vysušování kůže a sliznic, praskání rtů, vytvoření bolestivých koutků, záněty rohovky, odlupování kůže na ploskách a dlaních a poruchy vidění. Poměrně časté jsou i trávicí obtíže, bolesti kloubů, zvýšení jaterních testů a další problémy. Zřejmě hlavní nevýhodou přípravku je velmi silný teratogenní účinek acitretinu (tj. poškození plodu v děloze). Z toho důvodu nesmí být lék podáván těhotným a žena v plodném věku se musí při (i po) užívání Neotigasonu vyhnout otěhotnění. Během léčby a několik měsíců po jejím skončení nesmí ženy pít alkohol. Léčení lidé nesmí během léčby a poměrně dlouhou dobu po jejím skončení darovat krev.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů