Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Selen se v organizmu vyskytuje jen v malém množství, přesto však je pro naše tělo poměrně významný. Je to důležitý antioxidant, to znamená, že v našem organizmu pomáhá odbourávat kyslíkové radikály vznikající při metabolizmu. Selen je tedy důležitý v boji proti oxidačnímu stresu. Větší množství selenu se vyskytuje v rybách, vnitřnostech, vejcích a v ořechách.

 

Příčiny: Výrazný nedostatek selenu je velmi vzácný, protože normálně se stravující jedinci přijmou dostatek selenu v potravě. Ohrožení mohou být lidé s poruchami vstřebávání živin, alkoholici a velmi staří lidé.

 

Projevy: Projevy nedostatku selenu jsou spíše komplexní a vycházejí z jeho antioxidačních účinků. Předpokládá se, že se urychluje proces aterosklerózy a to vede k častějšímu vzniku nemocí kardiovaskulárního aparátu včetně ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Nelze vyloučit ani vliv selenu v prevenci nádorových onemocnění, které bez něj mohou vznikat častěji. Nedostatek selenu má i negativní vliv na funkci imunitního systému a vede k oslabení imunity. V Číně (a některých dalších státech) se může nedostatek selenu projevit jako tzv. Keshanská nemoc se srdečním selháváním.

 

Léčba: Selen lze přijímat v doplňcích stravy. Je však nutno dodat, že denní potřeba dospělého jedince se pohybuje okolo 50-100 mikrogramů selenu. Dávky okolo 500-1000 mikrogramů denně jsou naopak toxické a mohou způsobit otravu selenem. Osoby s nadměrným příjmem selenu trpívají trávicími obtížemi a lámavými nehty.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů