Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Jód je pro náš organizmu velmi důležitý prvek, neboť je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které mají vliv na vývoj organizmu člověka a na jeho energetický metabolizmus. Jód se v poměrně velkém množství nachází v mořských rybách, ve vejcích a v rostlinách rostoucích v půdě bohaté na jód. Vzhledem k tomu, že jódu byl i ve vyspělých státech v některých oblastech relativní nedostatek, provádí se jodizace kuchyňské soli.

 

Příčiny: Hlavní příčinou nedostatku jódu byl jeho nízký příjem v potravě. Vždy byli více ohrožení obyvatelé vnitrozemských států, kde je nižší příjem mořských ryb. Se zahájením jodizace kuchyňské soli se nedostatek jódu v civilizovaných zemích stal zcela raritním. Oproti tomu rozvojové země se problému v žádném případě ani v 21. století nevyhnuly.

 

Projevy: Záleží na tom, zda je nedostatku jódu vystaven jedinec od narození, nebo až později v období života. Nedostatečný přísun jódu od narození vede k trvalým následkům. Dojde k poruše mentálního vývoje a způsobí mentální retardaci. Stav se historicky označuje jako kretenismus. Kromě sníženého IQ mají postižení i nižší vzrůst, poruchy řeči a různé poruchy hybnosti. Jakmile se kretenismus rozvine, je již nevyléčitelný.

Je-li nedostatku jódu vystaven jedinec s již dokončeným psychomotorickým vývojem, jsou příznaky vratné. Objevuje se struma. Znamená zvětšení štítné žlázy, jejíž tkáň se snaží využít i sebemenší množství jódu přijaté do těla. Kromě strumy se objeví příznaky snížené funkce štítné žlázy jako je zpomalené psychické tempo, depresivní ladění, nesnášenlivost chladu a únava. To je dáno faktem, že bez jódu se nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy.

 

Diagnostika: Základem diagnózy jsou některé z výše zmíněných příznaků a nedostatek hormonů štítné žlázy v séru. Teoreticky lze nepřímo zjistit i množství jódu v těle z množství jódu vyloučeného močí z organizmu, to se však běžně neprovádí.

 

Léčba: Při nedostatku jódu je vhodné zvýšit jeho příjem v potravě a není-li to možné, pak v potravinových doplňcích. Příjem jódu u dospělého člověka se odhaduje na 150 mikrogramů denně, ovšem u těhotných a kojících žen toto množství roste až nad 250 mikrogramů.


Zdroje
https://www.thyroid.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů