Nasobec je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina beklometason (přesněji beklometason-dipropionát).

 

Princip: Beklometason patří mezi kortikosteroidy. Tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Nasobec je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu. Lék může mít podán jak při příznacích, tak při prevenci.

 

Podávání: Nasobec se vyrábí v podobě nosního spreje a užíván by měl být pouze dle doporučení lékaře. Běžná dávka při obtížích jsou u dospělého člověka dva vstřiky do každé nosní dírky dvakrát denně. Léčbu se doporučuje omezit jenom na nezbytně dlouhou dobu.

 

Nevýhody: Nasobec obsahuje kortikoid, což jsou sloučeniny, které nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na sliznici, z níž se do krve vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) prakticky nikdy neobjevují. Nešlo by je nicméně vyloučit při nadměrné a dlouhodobé aplikaci léku. Místní účinek léku na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů