Nasivin je lék, který je poměrně často předepisován u zánětů v dutině nosní, jeho účinnou složkou je sloučenina oxymetazolin.

 

Princip: Oxymetazolin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Nasivin je infekční rýma, alergická rýma a případně zánět dutin, při kterých dochází vlivem otoku sliznice k ucpání nosu a případně k poruchám čichu.

 

Podávání: Nasivin se vyrábí v podobě nosního spreje a nosních kapek. Oba typy preparátu se aplikují do nosních dírek, přičemž doba aplikace by měla být omezená na několik dnů (maximálně 3-5 dnů). Přesné dávkování záleží na konkrétním preparátu, odkazuji Vás na příslušné příbalové letáky. Existuje i preparát Nasivin Sensitive, který obsahuje nižší koncentraci oxymetazolinu.

 

Nevýhody: Nasivin může po aplikaci způsobit pálení nosní sliznice a její nadměrné vysušení. Vzácně se mohou objevit systémové projevy oxymetazolinu, který se vstřebá do krve. Tyto projevy mohou zahrnovat bušení srdce, bolest hlavy, nervozitu, zvýšení krevního tlaku a třes končetin. Při dlouhodobějším užívání dochází ke vzniku slizničního návyku, kdy sliznice zduří za kratší dobu po aplikaci přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů