Naltrexone je léčivý přípravek, který se používá v rámci odvykání od opiátů. Účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina naltrexon.

Princip: Naltrexon se v centrálním nervovém systému váže na receptory pro opiáty a vyrušuje jejich účinek. Nástup účinku je pomalejší, ale delší a díky tomu je lék vhodný pro dlouhodobou terapii.
 
 
Využití: Naltrexone se podává lidem závislým na opiátech poté, co začali abstinovat (tj. prošli si nepříjemnou detoxikací). Podávání léku má zabránit návratu závislosti a je součástí komplexního terapeutického přístupu.
 
 
Podávání: Naltrexone se vyrábí v podobě tablet o síle 50 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka 1 tableta denně. Lék smí být podáván pouze dle doporučení lékaře.

 
Nevýhody: Naltrexone obvykle způsobuje pouze neurčité trávicí obtíže a byly popisovány i případy zvýšení jaterních testů. Pokud by byl lék podán člověku pod vlivem opiátů, může vyrušení jejich účinku vést k nepříjemným příznakům odpovídajícím abstinenčním projevům (nevolnost, nadměrné pocení, zvracení, třes končetin, bolesti hlavy, apod.).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů