Nalbuphin OrPha [nalbufin orfa] je lék, který se využívá v terapii bolesti. Jedná se o opiát, jehož účinnou složkou je sloučenina nalbufin.

 

Princip: Nalbufin je silné polosyntetické opioidní analgetikum (sloučenina užívaná jako lék proti bolesti), který působením na určité receptory v těle tlumí pocity bolesti.

 

Využití: Nalbuphin OrPha má využití v léčbě středně těžké a těžké bolesti, může být podáván jako doplněk v rámci celkové anestezie, dále pak při terapii pooperačních bolestí a v rámci tlumení bolestí u žen při porodu.

 

Podávání: Nalbuphin OrPha se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k injekčnímu nitrožilnímu, nitrosvalovému, nebo podkožnímu podání. Obvyklá dávka u dospělých lidí se pohybuje mezi 10-20 miligramy účinné látky, přesná aktuální dávka je nicméně přísně individuální a rozhoduje o ni ošetřující lékař. Bez doporučení lékaře nesmí být lék aplikován.

 

Nevýhody: Nalbuphin OrPha má podobně jako ostatní opiátové preparáty řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, změny nálad, zácpu, celkový útlum a bolesti břicha. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra. Při dodržení předepsaných dávek je toto riziko nicméně malé.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů