Muconasal Plus [mukonasal plus] je volně prodejný přípravek, který je poměrně často užíván u zánětů v dutině nosní. Jeho účinnou složkou je sloučenina tramazolin (přesněji tramazolin-hydrochlorid).

 

Princip: Tramazolin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice.

 

Využití: Hlavní indikací preparátu Muconasal Plus je infekční rýma, alergická rýma a zánět dutin, u kterých dochází k ucpání nosu a případně k poruchám čichu.

 

Podávání: Muconasal Plus se vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje pomocí spreje. Běžná dávka pro dospělého je 1 vstřik do obou nosních dírek provedený 3-4x denně. Doba léčby by měla být co možná nejkratší (ideálně kratší než 5-7 dnů).

 

Nevýhody: Muconasal Plus může po aplikaci způsobit pálení nosní sliznice a její nadměrné vysušení. Vzácně se mohou objevit systémové projevy tramazolinu, který se vstřebá do krve. Tyto projevy mohou zahrnovat bušení srdce, nervozitu, zvýšení krevního tlaku a třes končetin. Při dlouhodobějším užívání dochází ke vzniku slizničního návyku, kdy sliznice znovu zduří za kratší dobu po aplikaci přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů