Moxtenz patří mezi léky na vysoký tlak. Není tak často předpisován a rozhodně většinou nejde o lék první volby. Přesto jej v kombinacích s jinými léky užívá celá řada pacientů. Účinnou látkou je sloučenina moxonidin.

 

Princip: Moxonidin patří mezi centrálně působící látky – působí na centrální nervový systém, přesněji řečeno na mozek, kde vazbou na určité receptory ovlivní ovládání hladkého svaloviny krevních cév a to vede k jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku.

 

Využití: Moxtenz se využívá zejména v léčbě vysoký tlak. Jak již jsem zmínil výše, v drtivé většině ho najdeme u pacientů, kteří již užívají jiné léky na tlak a Moxtenz je tak spíše jejich doplňkem do kombinace.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Moxtenz se vyrábí ve formě tablet o síle 0,2-0,4 miligramů a běžná dávka je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: Vlivem na nervový systém se může objevit celá řada příznaků, které - ač nepříjemné - nebývají většinou závažné. Jde například o pocit sucha v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost apod.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů