Mortonova neuralgie je stav postihující nervy dolních končetin, který způsobuje nepříjemné bolesti nohou.

 

Příčiny: Stav je zapříčiněn stlačením některých nervů, které inervují prsty dolní končetiny, obvykle jde o druhý a třetí prst. Nervy probíhají mezi kostmi plosky směřujícími k jednotlivým prstům a vyšší riziko stlačení je při dlouhodobém nošení těsné obuvi, zejména pokud má těsnou špičku a tlačí prsty k sobě. Dlouhodobé přetěžování a tlak působící na tuto oblast vedou k vzniku vazivové tkáně, která nervy stlačí. Četnost Mortonovy neuralgie je vyšší u lidí se zborcenou klenbou a plochýma nohama.

 

Projevy: Mortonova neuralgie se projevuje bolestí nohy v místě přední části plosky, která přechází na prsty (obvykle druhý a třetí prst). Bolest se výrazně zhoršuje při došlapu a zatížení plosky. Na prstech se kromě toho objevují různé neurologické příznaky jako je brnění, pálení a pocity zhoršené citlivosti.

 

Diagnostika: Pacient obtížemi je většinou vyšetřen ortopedem, po Mortonovu neuralgii svědčí zhoršení obtíží při stlačení plosky v blízkosti prstů.

 

Léčba: Úlevu mohou přinést speciální vložky do bot, které podporují kostní klenbu a do blízkosti stlačených nervových svazků se s efektem aplikují injekční kortikoidy. Alternativou je chirurgický zákrok, při kterém jsou zpřístupněny hlubší tkáně a uvolněny stlačené nervy.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů