Minerva patří mezi kombinované preparáty hormonální antikoncepce. Jeho účinnými látkami jsou sloučeniny ethinylestradiol (patří mezi estrogeny) a cyproteron-acetát (patří mezi gestageny).

 

Princip: Pravidelné podávání estrogenu a progesteronu působí komplexně na snížení pravděpodobnosti početí. Uplatňuje se zejména vliv preparátu na zablokování ovulace a na změnu charakteru děložního sekretu, který zhoustne a stane se neprostupným pro spermie. Kromě toho má přípravek silný tlumivý vliv na mazové žlázy pokožky.

 

Využití: Preparát Minerva může být užíván jako klasická hormonální antikoncepce k zabránění  nechtěnému otěhotnění, ale často se ženám předepisuje i ke zlepšení některých těžších forem akné.

 

Podávání: Minerva existuje ve formě tablet a jejich přesné dávkování musí být určeno předepisujícím lékařem, bez jehož vědomí by preparát nikdy neměl být užíván. Obecně řečeno se léky tohoto typu běžně užívají v dávce 1 tableta denně v intervalu 21 dnů. Po tomto období následuje 7 denní interval, kdy se preparát neužívá, a kdy se dostaví menstruační krvácení.

 

Nevýhody: Hormonální antikoncepce může mít celou řadu nevýhod a rizik, kterým je věnován tento článek. Z pohledu internisty je nejzávažnějším rizikem uživatelek hormonální antikoncepce nepochybně hluboká žilní trombóza a plicní embolie. Hormonální antikoncepce může být proto smrtelně nebezpečná pro kuřačky a pro ženy s vrozenými srážlivými stavy (např. Leidenská mutace).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů