Megaplex je lék, který je užíván u některých nádorových onemocnění. Účinnou složkou přípravku je sloučenina megestrol (megestrol-acetát).
 
Princip: Megestrol je látka ze skupiny progesteronů. Megestrol-acetát má poměrně silný vliv na zvýšení chuti k jídlu a dokáže tlumit růst některých nádorů, které jsou hormonálně závislé.
 
 
Využití:  Megaplex podáváme u některých pokročilých forem rakoviny prsu a rakoviny dělohy s výskytem metastáz, kdy klasická terapie selhává. Dále může být lék podáván i u dalších nádorových onemocnění, kdy nás nejvíce zajímá jeho vliv na zvýšení chuti k jídlu.
 
 
Podávání: Megaplex se vyrábí v podobě tablet o síle 160 miligramů a smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. U rakoviny prsu se dávka u dospělé ženy pohybuje okolo 160 mg denně, u rakoviny dělohy jde o obvyklou denní dávku 40-320 miligramů. Pokud Megaplex podáváme ke zvýšení chuti k jídlu u nádorových chorob, pak podáváme dávky výrazně vyšší - 600-800 miligramů denně.
 
 
Nevýhody: Megaplex u svých uživatelů způsobuje zvýšené riziko vzniku krevních sraženin včetně trombózy dolních končetin a plicní embolie. Při užívání byly popisovány trávicí obtíže, bolesti v místě nádoru, změny nálady a únava. Velice vzácně byly popisovány vážné příznaky jako dušnost a srdeční selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů