Megace je lék, který je užíván u některých nádorových onemocnění. Účinnou složkou přípravku je sloučenina megestrol (megestrol-acetát).

 

Princip: Megestrol je látka ze skupiny progesteronů. Megestrol-acetát má poměrně silný vliv na zvýšení chuti k jídlu a dokáže tlumit růst některých nádorů, které jsou hormonálně závislé.

 

Využití:  Megace podáváme u některých pokročilých forem nádorových onemocnění, kdy se snažíme využít jeho vlivu na zvýšení chuti k jídlu.

 

Podávání: Megace se vyrábí v podobě tablet o síle 160 miligramů a smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. Pokud Megaplex podáváme ke zvýšení chuti k jídlu u nádorových chorob, pak podáváme dávky výrazně vyšší - 600-800 miligramů denně. Kromě tablet existuje Megace i jako suspenze určené k pití o koncentraci 40 miligramů na mililitr.

 

Nevýhody: Megace u svých uživatelů způsobuje zvýšené riziko vzniku krevních sraženin včetně trombózy dolních končetin a plicní embolie. Při užívání byly popisovány trávicí obtíže, bolesti v místě nádoru, změny nálady a únava. Velice vzácně byly popisovány vážné příznaky, jako je dušnost a srdeční selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů