Infekce masožravými bakteriemi je mezi laiky známý pojem, který je ve skutečnosti poněkud nepřesný. Jde nicméně o značně nebezpečné infekce, které mohou postiženého ohrozit na životě.

 

Příčiny

Odborný název pro tento stav je nekrotizující fasciitida a jde o těžké poškození tkání působením bakteriální infekce. Nejčastějšími vyvolávajícími činiteli jsou bakterie ze skupiny streptokoků. K poškození přitom nedochází tak, že by bakterie tkáně konzumovaly, „jen“ je poškodí svými toxiny. Zvýšené riziko mají lidé s oslabenou imunitou, u kterých je vyšší pravděpodobnost nekontrolovaného rozšíření jinak méně nebezpečných infekcí.

 

 

Projevy

Bakterie napadnou poměrně agresivně kůži a podkožní tkáň za vzniku rozsáhlého flegmonózního zánětu. Infekce probíhá za dramatických okolností s rychlým zhoršováním stavu. Je většinou přítomna horečka a celkové příznaky infekce, postižené tkáně začnou odumírat – mění se barva tkání do fialova, kůže a podkoží jsou výrazně bolestivé a při pohmatu můžeme cítit třaskání plynu. Stav může snadno přejít do sepse a šokového stavu.

 

 

Diagnostika

Kromě příznaků a nálezu na postižených tkáních jsou přítomné klasické známky infekce v krevních náběrech (vysoké CRP, zvýšený počet bílých krvinek, apod.). Hloubka a rozsah poškození tkání v místě infekce lze zhodnotit pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření).

 

 

Léčba

Léčba musí být zahájena co nejdříve a musí být agresivní. Základem jsou pochopitelně silná nitrožilně podávaná antibiotika ve vysokých dávkách, antibiotická terapie je doplněna symptomatickou léčbou se snahou udržet dostatečné okysličení tkání a fungující krevní oběh. Pokud je tkáňové poškození příliš vážné, musí nastoupit chirurgové, odstranit odumřelé tkáně a vyčistit vzniklé rány. V mnoha případech je nutné provést amputaci postižených končetin a tak nemocnému zachránit život.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů