Mar Rhino je volně prodejný preparát, který je často užíván u zánětů dutiny nosní. Účinnou látkou je sloučenina xylometazolin (přesněji xylometazolin-hydrochlorid).

 

Princip: Xylometazolin můžeme označit jako dekongestant (dekongescens), což znamená, že snižuje otok sliznic. Xylometazolin účinkuje po lokální aplikaci na cévy ve sliznici, způsobí jejich zúžení a to postupně vede k ztlumení otoku. Při častých opakovaných aplikacích efekt sloučeniny postupně klesá.

 

Využití: Mar Rhino obvykle užíváme při pocitu ucpaného nosu, který je způsoben otokem nosní sliznice dutiny nosní. Nejčastějšími indikacemi jsou infekční rýma, alergická rýma a zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

 

Podávání: Mar Rhino se vyrábí v podobě roztoku, který se do nosu vstřikuje pomocí speciálního aplikátoru. Obvyklá dávka je jeden vstřik do obou nosních dírek několikrát denně, nedoporučuje se však použít preparát více než třikrát za den. Častější užívání snižuje efekt přípravku a naopak zvyšuje výskyt vedlejších účinků.

 

Nevýhody: Mar Rhino nemívá žádné výrazné vedlejší účinky kromě lehkého pálení v nose po aplikaci. Při dlouhodobém užívání může dojít k vysušení nosní sliznice a roste riziko krvácení z nosu. Velice vzácně může xylometazolin vstřebaný do krve u uživatele vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů