Maloo patří mezi kombinované preparáty hormonální antikoncepce. Účinnými látkami jsou sloučeniny ethinylestradiol (patří mezi syntetické estrogeny) a drospirenon (patří mezi syntetické gestageny).

 

Princip: Pravidelné podávání syntetického estrogenu a progesteronu působí komplexně na snížení pravděpodobnosti početí. Uplatňuje se zejména vliv preparátu na zablokování ovulace a na změnu charakteru děložního sekretu, který zhoustne a stane se neprostupným pro spermie.

 

Využití: Základním důvodem užívání preparátu Maloo je zabránění nechtěnému otěhotnění. Preparát může být předepsán i ženám s nepravidelnou menstruací, s bolestivou menstruací a při nadměrném menstruačním krvácení. Za vedlejší efekt se považuje i snížení rizika výskytu rakoviny vaječníků a rakoviny děložní sliznice.

 

Podávání: Maloo existuje ve formě tablet a jejich přesné dávkování musí být určeno předepisujícím gynekologem, bez jehož vědomí by preparát nikdy neměl být užíván. Maloo obsahuje v 1 balení 21 aktivních žlutých tablet obsahujících hormony a 7 zelených tablet, které neobsahují účinné látky. Preparát se užívá nepřetržitě 1x denně a v době užívání zelených tablet se objevuje krvácení. Dotazy na přesné zahájení užívání, či na zapomenutou tabletku je vždy vhodné cílit na svého gynekologa.

 

Nevýhody: Hormonální antikoncepce může mít celou řadu nevýhod a rizik, kterým je věnován tento článek. Z pohledu internisty je nejzávažnějším rizikem uživatelek hormonální antikoncepce nepochybně hluboká žilní trombóza a plicní embolie. Hormonální antikoncepce může být proto smrtelně nebezpečná pro kuřačky a pro ženy s vrozenými srážlivými stavy (např. Leidenská mutace).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů