Lyxit se řadí mezi antidepresiva (přesněji jde o tzv. tricyklické antidepresivum). Účinnou složkou preparátu je sloučenina tianeptin.

 

Princip: Tianeptin má v mozku vliv na systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Tianeptin má oproti většině ostatních antidepresiv odlišné působení a poměrně selektivně zvyšuje zpětné vychytávání neuromediátoru známého jako serotonin. Tím dochází ke změnám v centrálním nervovém systému a ke zlepšení nálady.

 

Využití: Lyxit se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, bipolární porucha, některé fobie, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další úzkostné poruchy. Velkou výhodou tohoto a jemu podobných léků je, že nepůsobí tlumivě (tj. neuspávají) a nenarušují intelekt léčeného.

 

Podávání: Je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Lyxit se vyrábí v podobě tablet o síle 12,5 miligramu a běžná dávka pro dospělého člověka jsou tři tablety denně (jedna tableta při snídani, jedna při obědě a jedna při večeři).

 

Nevýhody: Už to, že Lyxit účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za 3-4 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře, u preparátů obsahujících tianeptin je popisováno i riziko vzniku závislosti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů